Edycja V / zima [12- 14 XII 2022]

Nagrania z 12 grudnia 2022 r.

Fenomen literatury Young Adult

Niezwykle obiecujące szacunki dotyczące wzrostu rynku książek adresowanych do młodych dorosłych (Young Adults) skłaniają do uważnego przyjrzenia się temu segmentowi literatury. O danych rynkowych, tematach, sposobach dotarcia do czytelnika i o tym, kto tak naprawdę jest czytelnikiem YA porozmawiają: Agnieszka Stankiewicz-Kierus (Wydawnictwo Kobiecie), Karolina Borkowska (marka Young – Wydawnictwo Kobiece, #come.book) , Renek Mendruń (Nielsen BookScan Polska), Magdalena Żerek (Biblioteka Publiczna w Grodzisku Mazowieckim, czytamto.pl).

Nagrania z 13 grudnia 2022 r.

Jaki sens ma spór o nośniki czyli o tym, że treść jest królową

Jaki sens ma spór o nośniki? Czy książka pachnie i ma przyjemną fakturę czy może ważniejszy jest zawarty w niej przekaz. Czy ten spór nie redefiniuje pojęcia biblioteki. Biblioteka czy transmiter wiedzy?

Remigiusz Lis (pełnomocnik dyrektora ds. Instytutu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej), Danuta Sroka (bibliotekoznawca i pedagog, regionalistka, animatorka społeczna, współtwórczyni i koordynatorka wielu projektów społecznych, w tym projektów sieciowych i międzynarodowych), rozmowę poprowadzi Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny

Wdrożenie dyrektywy o dostępności a koszty dla wydawców i dystrybutorów cyfr. publikacji

Jaka jest idea i cel Dostępności, czym jest Dostępność według prawa a jak jest w życiu? Kogo dotyczy Dostępność? Czy nasze działania są wystarczające? W rozmowie biorą udział Bożena Szumacher (Learnetic SA, Dyrektor Sprzedaży Polska) oraz mecenas Karolina Wasilewska.

Wydarzenie organizowane z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Wydawnictwo naukowe w XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową

Spotkanie z Andrzejem Chrzanowskim – prezesem Wydawnictwa Akademickiego SEDNO oraz członkiem Rady PIK – na temat inicjatywy corocznych konferencji dotyczących komunikacji naukowej (publikacje przeznaczone dla uniwersytetów i instytutów naukowo-badawczych) jako formy współpracy i debaty środowiska wydawnictw naukowych oraz dydaktyków, badaczy i kadry zarządzającej uczelniami i nauką w Polsce, których celem jest inwentaryzacja problemów i tworzenie rekomendacji zmian. Ten proces toczy się pod auspicjami Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP. Wydarzenie organizowane z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Dostęp do biblioteki elektronicznej na uczelni wyższej czyli po co studentom nowa Bonda

Czy kryminały i romanse mogą nieść jakąkolwiek wartość poznawczą dla studentów i pracowników akademickich politechniki albo uniwersytetu przyrodniczego? Czy skromny budżet biblioteki na zakup nowości warto przeznaczyć na usługę, która służyć ma przede wszystkim rozrywce? I – przede wszystkim – jak do tego przekonać skostniałą, uczelnianą strukturę? Pytania te zadamy naszym gościom, którzy odważyli się wykonać ten krok.

Urszula Kulczycka (Oddział Informatyzacji Zarządzania i Udostępniania Baz Danych Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego), Łukasz Bejnar (Dział Gromadzenia Zbiorów Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, rozmowę poprowadzi Jakub Frołow (opiekun bibliotek w Legimi)

Jak powstała biblioteka marzeń | Creating a third space for connecting and imagination

Biblioteka Toyen w ubogiej dzielnicy Oslo rozpala wyobraźnię dzieci i dorosłych – choć dorośli nie mają tu wstępu! Na środku biblioteki stoi stara ciężarówka, przerobiona na kuchnię, z wygodną kanapą na masce. Użytkownicy mogą czytać, wylegując się na taczkach, odrabiać lekcje w przerobionym tuk-tuku lub rozmawiać ze znajomymi w gondoli górskiej kolejki. Biblioteka była wielokrotnie nagradzana nie tylko za unikalny wystrój, ale także za najlepszy program rozpowszechniania literatury w Norwegii.

Reinert Mithassel (szef Biblioteki Tøyen w Oslo)

Nagrania z 14 grudnia 2022 r.

Depozyt Biblioteczny – nowy wymiar wypożyczania książek

Prelegenci: Artur Kawa (prezes Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny), Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny)

Interdyscyplinarność bibliotek – jak to rozegrać marketingowo?

Jak wielozadaniowość bibliotek można przekuć w sukces marketingowy. Czy interdyscyplinarność bibliotek nie powoduje zmiany jej roli?

W rozmowie wzięli udział: Anna Laska-Szmyt (dyrektorka Biblioteki Publicznej w Śremie), Przemysław Pawlak (dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu), prowadzenie: Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny)

Od dziecka marzyłem, by zostać piratem. Dyskusja na kanwie raportu portalu LubimyCzytac

Kim jest współczesny internetowy pirat? Jakie gatunki książek najchętniej ściąga z nielegalnych źródeł i z których najczęściej? Czy tracą na tym bardziej wydawcy audio czy e-booków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań daje raport o piractwie w sieci, opracowany na zlecenie serwisu Lubimyczytać.pl.

W rozmowie udział wzięli: Iza Sadowska (szefowa portalu Lubimyczytac.pl), Sonia Draga (prezeska Polskiej Izby Książki i wiceprezeska Federacja Wydawców Europejskich, właścicielka i prezeska wydawnictwa Sonia Draga), rozmowę poprowadzi Jakub Frołow (opiekun bibliotek w Legimi).

Nagrania z 15 października 2022 r.

Krajowy Depozyt Biblioteczny – aspekty prawne

Na temat aspektów prawnych Depozytu Bibliotecznego rozmawiają mecenas Piotr Górecki (kancelaria SW Lex) oraz Artur Kawa (prezes Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny).

Drugie Boże Narodzenie czyli kampania WorldBookDay.com

Na czym polega słynna brytyjska kampania i jak buduje rynek książki oraz czytelnictwo jednocześnie?

W rozmowie udział wzięły: Cassie Chadderton (prezeska World Book Day), Sarah Bates (dyrektorka wydawnicza Farshore, HarperCollins UK), rozmowę poprowadzi Marynia Deskur (szefowa Fundacji Powszechnego Czytania)