Edycja III / wiosna [10- 12 V 2021]

Nagrania z 10 maja 2021 r.

Nowe sposoby docierania do czytelnika 

W czasie, w którym jedyną pewną jest zmiana, ulegają jej także sposoby docierania do czytelnika. Pandemiczna rzeczywistość  postawiła przed bibliotekarzami wyzwanie zachowania kontaktu z czytelnikami  mimo zamkniętych bibliotek.  Wypracowane  wtedy  sposoby docierania do ludzi z informacją i kulturą zmieniły sposób patrzenia na biblioteki, widziane do tej pory  przede wszystkim jako miejsca opierające się na osobistym kontakcie.  O różnych formach i sposobach realizowania działań bibliotecznych, nowatorskich projektach stacjonarnych i online opowiedzą Natalia Gromow (dyr. Biblioteki Gdynia), Anna Gruszecka (dyr. Biblioteki Raczyńskich) i Andrzej Ociepa (MBP Wrocław).

Smart publishing – jak dane i sztuczna inteligencja mogą pomóc w kształtowaniu branży wydawniczej jutra

Ralf Winkler jest założycielem i dyrektorem zarządzającym QualiFiction, niemieckiego startupu opartego na danych i sztucznej inteligencji, którego misją jest kształtowanie procesów wydawniczych jutra. łącząc swoją wizję inteligentnych produktów ze swoim wykształceniem matematycznym i sztuczną inteligencją. QualiFiction, głównie poświęcony książkom beletrystycznym, dąży do doskonałości w dostarczaniu wydawcom, pisarzom i czytelnikom analitycznych wnioski. Począwszy od podstawowego produktu LiSA, QualiFiction rozszerzyło swoje usługi na pisarzy, aby pomóc im w uzyskaniu informacji zwrotnych na temat ich twórczości. Podążając za własnym wydawnictwem „Kirschbuch Verlag”, gdzie młodzi, obiecujący pisarze są odkrywani, wspierani i promowani, zespół zamierza wprowadzić nowy sposób rekomendowania książek fikcyjnych oparty na treści.

Ustawa o ochronie rynku książki panaceum na bolączki branży wydawniczej?

Projekt Ustawy o ochronie rynku książki przedłożony przez Polską Izbę Książki podmiotom branży wydawniczej wzbudził burzliwą dyskusję. Nie po raz pierwszy. Rozmówcy poszukiwać będą odpowiedzi na pytania: Czy zasadna jest ingerencja w rynek książki? Jeśli tak, to w jakim celu? I jakimi metodami? Za i przeciw ustawie i w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań.

Rola bibliotek w kształtowaniu biblioróżnorodności – znaczenie promocji dobrej literatury niszowych wydawnictw

Rozmowa o modelu współpracy bibliotek z małymi oficynami wydawnictwami – jak niszowi wydawcy mogą ze swoją ofertą dotrzeć do bibliotek i jak biblioteki mogą promować ciekawe tytuły małych wydawców.

Wszystko, co musisz wiedzieć o biznesie w sieci

Pełne praktycznych porad spotkanie z okazji premiery najnowszego wydania największej na świecie książki dla e-sprzedawców (I nagroda „Economicus” za najlepszy poradnik ekonomiczny, „Najlepsza Książka Roku” i „Oscar Czytelników”.

Nagrania z 11 maja 2021 r.

Biblioteczne Eldorado – nowoczesne rozwiązania systemowe kluczem do stworzenia idealnego katalogu książek

Jak sprawić, by nowości wydawnicze trafiały do biblioteki tak szybko jak do księgarni? Jak usprawnić proces ich zakupu? Jak sprawić, by katalog biblioteczny był dopasowany do potrzeb czytelników? – case study w związku z projektem “Sztuczna inteligencja w służbie książki” realizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu.

Jak mierzyć, by się dowiedzieć? O statystykach kluczowych dla rynku książki

Janina Daily znana jest z niestandardowego podejścia do statystyk. Dowiecie się jak w trzy minuty zrobić krótką analizę Waszych social mediów i stron www. Podpowie – jak sprawdzać, co o Was mówią w sieci? Jak sprzedać książkę techniką „zawłaszczenia kanału”? Zachęci do zbierania własnych danych i co potem z nim zrobić.

Prezentacja laureatów konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa

Nowoczesne biblioteki w Norwegii – specyfika pracy z treściami cyfrowymi i wydarzeniami podczas pandemii

“Opowiem, w jaki sposób pracowaliśmy z treściami cyfrowymi i wydarzeniami podczas pandemii oraz jak uważamy, że oświadczenia z okresu pandemii wpłyną na naszą dalszą pracę.”

“Espen Røsbak, programming Manager at Sølvberget Library and Culture Centre. Former director at Kapittel, Stavanger International Festival of Literature and Freedom of Speech. Master’s degree in comparative literature from the University of Oslo with a thesis on the use of quotation marks in the Diary by Witold Gombrowicz.

Espen Røsbak, kierownik ds. Programowania w Bibliotece i Centrum Kultury Sølvberget. Były dyrektor Kapittel, Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Wolności Słowa w Stavanger. Magister literatury porównawczej na Uniwersytecie w Oslo z rozprawą o stosowaniu cudzysłowów w Dzienniku Witolda Gombrowicza.

https://www.facebook.com/BookTarg/videos/813739862571361/

100-lecie wydawnictwa Nasza Księgarnia

Skuteczne hashtagi branżowe – jak i dlaczego dobierać?

Dobieranie hasztagów na Instagramie to wbrew pozorom trudna sztuka. Niezwykle ważna, ponieważ wpływa na zasięgi naszego profilu jak i pozwala aktywnie docierać do odbiorców. Jak robić to skutecznie zajmując się szeroko pojętymi książkami? Zapraszam na “wycieczkę” po Instagramie.

Nagrania z 12 maja 2021 r.

Książkomaty zamiast filii?

Pomóż swojemu nosowi wyczuć dobrą książkę, czyli jak część pracy wydawcy zrzucić na barki nowoczesnych technologii – webinar branżowy BookScout.ai

Małgorzata Sieniewicz – CEO Literacka Technologie, oraz Elżbieta Sobczak – członek zespołu badawczego w Literacka Technologie, opowiedzą o BookScout – innowacyjnym systemie analizy treści propozycji wydawniczych, wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji.

Pieniądze to nie wszystko, czyli jak sfinansować działalność biblioteki

„Kult czytelnictwa” – naiwne marzenia czy strategia rozwoju?

Kwestia czytelnictwa stała się w ostatnich tygodniach gorącym tematem, rozpalającym łamy prasy, fora i media społecznościowe. Przyczyniły się do tego m.in. najnowsze dane dotyczące poziomu czytelnictwa w Polsce, kontrowersje wokół projektu ustawy o ochronie rynku książki oraz kolejne teksty publicystyczne poświęcone sensowności podejmowania działań zachęcających do czytania. Czy w takim razie promocja czytelnictwa jako element polityki kulturalnej i społecznej jest w ogóle potrzebna? Jakie są jej przejawy w działaniach mediów, bibliotek, organizacji pozarządowych czy narodowych instytucji kultury? Czy są to działania skuteczne, dające wymierne efekty? – na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni prelegenci.

https://www.youtube.com/watch?v=yuorqWekyCA

„W sieci o książkach”. Jak czytamy w czasach pandemii?

Prawo i okolice – interaktywna sesja Q&A z Tomaszem Palakiem

Spotkanie z radcą prawnym specjalizującym się w prawie autorskim i internetowym. Tomasz odpowie na pytania zebrane spośród uczestników wydarzenia z tych zakresów. Poruszone zostaną między innymi kwestie powieści jako dowodu w sprawie, granic nawiązań czy ghostwritingu.”